Филмови

ПАТНИЦИ ВО НОЌТА – сабота, 30 март 2024 – 19:15

Франција, 1981 година: По изборот на социјалистот Франсоа Митеран за претседател, земјата е во еуфорија од радост. Филмот на Михаел Херс „Патници во ноќта“ ги враќа гледачите во оваа ера на пресврти со оригинални снимки од 1980-тите. Меѓутоа, политичките промени ја формираат само позадината на односите во семејството кое, како и самата земја, е во фаза на промена. Во центарот е Елизабет, мајката. Ново разведена и штотуку закрепната од операцијата за рак на дојка, таа живее со своите две деца во висококатница во Париз – и итно бара работа. Измачена од несоница, таа станува страствен слушател на радио програмата „Патници во ноќта“ на ѕвездата водителка Ванда Дорвал. Во одреден момент, таа добива храброст да аплицира за работа во радиото и добива работа како телефонски оператор. Нејзина работа е да ги филтрира доцните ноќни повици и да одлучи кој ќе го препушти на водителот, а кој не. Кога, во програмата, Елизабет ја запознава бегалката и зависничка од дрога Талула, ја носи 18-годишната девојка во нејзиниот дом, без дополнително одложување. Елизабет продолжува да ја развива во својата работа, која станува сè поважна за неа. Со текот на времето ја стекнува довербата на тимот, па дури и го презема микрофонот во отсуство на Ванда. Седум години подоцна, во моментот на разделба, кога децата се иселуваат, а Елизабет бара ново сместување, Талула одеднаш повторно се појавува.

 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани соджини

МИЉА 22 -недела, 21 април 2024- 22:15

Дејан Дејан

ЧЕЛИЧНА ПРАВДА – сабота, 20 април 2024 – 22:15

Дејан Дејан

ЅВЕЗДА ОД 100 КИЛА -сабота, 20 април 2024 – 19:15

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе