Јужнокорејски суд и ја продлжи затворската казна на Парк Геун Хје на 25 години

Jужнокорејскиот Висок суд ја продолжи затворската казна на поранешната претседателка Парк Геун Хје (66) на 25 години и парична казна од 17,8 милиони долари поради корупција и злоупотреба на службената...

Ранет полицаец во Москва, убиен напаѓачот

Вооружен маж отвори синоќа оган врз полицајци во центарот на Москва, и притоа рани еден полицаец. Според рускиот Истражен комитет, „маж отворил без причина оган врз полицајци кои биле на...

Американските санкции спрема Русија поради случајот „Скрипал“ стапуваат на сила кон крајот на месецот

Новите еднострани санкции на САД против Русија во врска со случајот Скрипал, ќе влезат во сила околу 27 август, изјави претставник на Стејт департментот. – На 6 август САД укажаа...

Мексико и САД близу до договор за нова НАФТА

Мексико и САД се блиску до склучување прелиминарен договор за новиот Договор за Северноамериканската зона за слободна трговија  (НАФТА), кој потоа треба да го потпише и третиот партнер - Канада, изјави...

Вучиќ: Далеку сме од тоа некој да ни го нуди северот на Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека официјален Белград е далеку од решение за Косово и дека е далеку од тоа некој на Србија да и го нуди северот на Косово....

Ескалира трговската војна меѓу САД и Кина

Ескалира трговската војна меѓу САД и Кина, која најмногу ќе ја погоди средната класа и сиромашните слоеви во САД. Изданијата на Кинеската Медиа Груп објавуваат:  Со свој камен по глава....

Ѕанакопулос уверен дека грчкиот парламент ќе го ратификува Договорот

Грчкиот владин портпарол Димистрис Ѕанакопулос е уверен дека Парламентот на Грција со големо мнозинство ќе го ратификува Договорот од Преспа за решавање на спорот за името со Македонија. - Што...

Напад со нож во Франција, еден загинат и двајца повредени

Вооружен маж со нож усмрти еден човек и рани две други лица денеска во предградие на Париз. Полициски извори наведуваат дека „напаѓачот е неутрализиран“. Двете повредени лица се хоспитализирани. Детали...

Кабинетот на Тачи тврди дека во септември во Брисел ќе се разговара за Прешевската Долина

Извори од кабинетот на косовскиот претседател Хашим Тачи тврдат дека на наредната средба со српската страна во Брисел, што треба да се одржи во септември, ќе се разговара за барањето...

Дачиќ: Меѓу Србија и Косово нема граница, па нема ни демаркација

Министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ, по повод барањето на косовскиот премиер Рамуш Харадинај  да се почне со работа на обележување на границата меѓу Косово и Србија, изјави дека „меѓу...