Филмови

ФЕСТИВАЛOТ НА РИФКИН – сабота, 04 мај 2024 – 19:40

Еден американски пар се наоѓа на филмскиот фестивал во Сан Себастијан, каде што ги плени магијата на настанот, убавината и шармот на градот и чудесниот свет на филмовите. Самиот Вуди Ален може да се препознае во дури два лика: невротичен њујоршки професор кој неуспешно се обидува да го напише големиот американски роман, како и „кошмарното дете“ – млад и модерен режисер, на кој сопругата на главниот лик се вљубува.

Фестивалот во Сан Себастијан овде е сумирање на сите филмски фестивали, а кинољубителите ќе бидат воодушевени кога ќе најдат многу цитати и поздрави со класичните европски режисери. Во неверојатен црно-бел израз, Вуди Ален им оддава почит на неговите филмски идоли: Годар и Труфо, Орсон Велс, Бергман, па дури и Луис Буњуел.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

ЅИДОТ – недела, 23 јуни 2024 – 22:15

Дејан Дејан

БЕКИ – сабота, 22 јуни 2024- 22:15

Дејан Дејан

ЗЕМЈА ОД СОНИШТАТА – петок, 21 јуни 2024- 22:15

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе