Пуџдемон формира ново Движење Национален повик за Република

Поранешниот каталонски лидер Карлес Пуџдемон формира Движење Национален повик за Република и по тој повод тој вчера преку видео линк им се обрати на собирот во североисточниот шпански град Манреси....

Вооружено лице извршило напад во синагога во Пенсилванија, најмалку осум лица се убиени

Вооружено лице изврши напад во синагога во Питсбург, Пенсилванија. „Си-Би-Си“ јави дека најмалку осум лица се убиени. Телевизијата соопшти дека тројца полицајци се повредени при престрелка со напаѓачот, кој подоцна...

Ерупција на вулкан после земјотресот и цунамито во Индонезија

Пет дена после катастрофалниот земјотрес и цунами на индонезискиот остров Сулавеси во кои загинаа 1.234 луѓе, проработи и вулканот Сопутан. Рано утрово се случи ерупција на вулканот кој се наоѓа...

Секој Американец денеска ќе добие предупредувачка СМС порака од Трамп

Речиси сите корисници на мобилни телефони во САД денеска ќе добијат порака во исто време, која ќе биде означена како „Претседателско предупредување“. Американската сојузна агенција за управување со вонредни ситуации...

Протест за почист град – Рим вели доста е

Илјадници римјани протестираа денеска со барање за почист град. Протестот наречен, Рим вели доста е, го организираа шест жени, незадоволни од условите низ улиците на градот. Ситуацијата се влошува, Рим...

Светските лидери во Истанбул на Самит за состојбата во Сирија

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се состана со рускиот претседател Владимир Путин и со германскиот канцелар Ангела Меркел во Истанбул пред квадрилатералниот состанок за Сирија. Ердоган одржа билатерални средби со...

Осомничениот за серијата испратени пакети бомби соочен со шест децении затвор

Педесетишестгодишниот Сезар Сајок е главниот осомничен за серијата испратени пакети бомби до критикувачите на американскиот претседател Доналд Трамп, кој беше уапсен на Флорида. Според обвинението што е покренато против него...

Палестинскиот Исламски џихад понуди примирје со Израел

Палестинските милитанти од групата Исламски џихад соопштија дека ќе ги запрат нападите врз Израел од Појасот Газа. Таквата нивна одлука уследи откако израелски воени авиони нападнаа 80 цели на Хамас...

Бројот на загинати во Индонезија се искачи на 1.300

Бројот на загинати во земјотресот и цунамито кои во петокот ја погодија Индонезија се искачи на 1.300. Земјотресот со јачина од 7,5 степени во петокот го погоди централниот остров Сулавеси,...

Матис одобри испраќање на војници на границата меѓу САД и Мексико

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис одобри да се испрати војска на границата помеѓу САД и Мексико, како поддршка на намерите на претседателот Доналд Трамп да спречи влез на илегални...