Австрија се повлекува од глобалниот договор за мигранти

Австрија се повлекува од глобалниот Договор на ОН за мигрантите, најавија властите во Виена. На денешната седница на Владата ќе биде донесена соодветна одлука, најавија канцеларот Себастијан Курц и вицеканцеларот...

Белгија: Нови докази во скандалот со наместените фудбалски натпревари

Белгиските весници ДХ и ХЛН откриваат нови елементи од истрагата за наместените фудбалски натпревари во Белгија, во кои се вмешани српски и македонски граѓани. Новинарите откриваат детали од прислушкувани телефонски...

Руската црква ги прекина односите со Цариградската патријаршија

Руската православна црква ги прекинува односите со Цариградската патријаршија. Одлуката ја донесе Светиот синодот на Руската црква, на денешното заседание во белорускиот главен град Минск. На заседанието на Светиот синод,...

Отворен најголемиот аеродром на светот – Џумхуриет: 200 работници загинале во изградбата

Новиот, најголем на светот аеродром во Турција ќе се вика Истанбул. На големата прослава за отварањето присуствуваа лидери од Азија и Африка, додека Европа беше претставена од омилената политичка гарда...

Дваесетмина уапсени за издавање потврди за потекло и пасоши во Бугарија

Бугарската полиција уапси повеќе од 20 лица откако изврши претрес во просториите на Државната агенција за Бугарите во странство. Меѓу уапсените се директорот на агенцијата Петар Харалампиев и генералниот секретар...

Границата на ирскиот остров е последната кочница на договорот за Брегзит

Ирската граница е последниот проблем во преговорите за британското напуштање на унијата, откриваат британските медиуми преку владини извори. Примарната грижа и за Брисел и за Лондон, беше трговската граница која...

Стефан Ловен доби мандат за состав на нова влада на Шведска

Претседателот на шведскиот Парламент, Андреас Норлен денеска му го довери мандатот за состав на нова влада на Шведска на вршителот на должноста шведски премиер и лидер на Социјалдемократската работничка партија...

Деветмина мртви и еден исчезнат во невремето во Италија

Девет лица загинаа, а едно се смета за исчезнато по невремето кое ја зафати Италија. Во невремето се уништени голем број патишта во земјата и поплавени се неколку градови и...

Спречен руски хакерски напад врз Организацијата за забрана на хемиско оружје

Воената разузнавачка служба на Холандија спречи руски хакерски напад врз Организацијата за забрана на хемиско оружје, изјави на прес-конференција холандската министерка за одбрана, Анк Бејлевелд. На 13 април, холандското разузнавање...

Холандија се подготвува да биде нов финансиски центар на ЕУ после Брегзит

Холандскиот регулатор за финансиски пазар – АФМ соопшти дека се подготвува зголемување од 20 пати на финансиското тргување на својата инфраструктура, во случај Велика Британија да излезе од ЕУ во...