Вести Економија

Милијардата ќе биде европска, но не унгарска, објаснува Мицкоски

За милијарда евра, кредит по договор “влада со влада”, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски тврди дека не станува збор ниту за пари од Унгарија ниту за пари од Азија. Тој го најави овој финансиаки пакет по победата на изборите кога рече дека ќе биде под поволни услови и со ниска камата.

Се лицитираше со повеќе земји како можни кредитори на милијардата како Кина, Обединети Арапски Емирати или владата на Прбан во Унгарија, но Мицкоски тврди дека тие дестинации не се точни.

На директно прашање на Телма дали Унгарија е земјата со која нашата држава ќе повлече заем до една милијарда евра, Мицкоски одговори дека се работи за европска држава, која граѓаните многу наскоро ќе ја дознаат.

-Заемот до една милијарда евра под исклучително поволни услови, кој би се повлекол со друга држава, на ниво влада со влада, за финансирање на лошите договори на актуелната влада, државите кои ги спомнуваа не се тие. Се работи за европска држава, која граѓаните многу наскоро ќе ја дознаат, одговори Мицкоски.

Според информации кои Телма веќе ги објави, главен преговарач за пакетот бил Зоран Ставревски, поранешниот министер за финансии и поранешен вицепремиер во владите на Никола Груевски, бегалец со азил во Унгарија. Пакетот бил преговаран во време на изборната кампања. Досега нема објаснување дали парите ќе се користат за инвестиции и проекти или пак за сервисирање на постоечките долгови на државата.

Мицкоски појасни и дека за договорот со “Бехтел и Енка” има две солуции затоа што  постоечкиот договор за Коридорите не е ефикасен.

Дали ќе се раскинува договорот со “Бехтел&Енка” за над милијарда евра вредните коридори?

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Г7 ветија продолжување на поддршката за Украина и побараа прекин на огнот во Газа

Дејан Дејан

Земјоделците да се информираат за заедничката земјоделска политика на ЕУ, порачуваат експертите

Дејан Дејан

САД ѝ се заблагодари на Македонија за достигнатите 2% БДП за одбраната

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе