Канада легализира рекреативна употреба на марихуана

Канада од денеска стана втората земја, по Уругвај, која легализира поседување и рекреативно користење на канабис. На Канаѓаните од денеска им е дозволено да одгледуваат, поседуваат и конзумираат канабис за...

Карванот мигранти закана за САД

Петнаесет дена одење пеш... По третата лента на автопатот во Мексико се движи мигратскиот караван. Детските колички се единственото нешто кое се тркала, другите се изнемоштени, нозете попуштаат, они кои...

Земјотрес на Сицилија, има повредени лица

Земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран во провинцијата Катанија на италијанскиот остров Сицилија. Епицентарот на земјотресот бил на територијата на општината Санта Марија ди...

Во Романија референдум за промена на уставната дефиниција на семејството

Романци денеска и утре гласаат на референдум за промена на уставната дефиниција на семејството, која ќе го отежне легализирањето на истополови бракови. Граѓанската иницијатива за промена на Уставот, е со...

Делови од урнатиот боинг пронајдени на дното на океанот

Националната агенција за пребарување и спасување на Индонезија соопшти дека се пронајдени делови од опремата за слетување од авионот на компанијата Лајон ер што се урна во понеделникот во морето....

Ајфеловата кула во мрак поради убиените новинари во светот

Ајфеловата кула синоќа не беше осветлена во знак на почит за убиените новинари во светот по повод Меѓународниот ден за прекинување на неказнивоста на злосторствата против новинарите, кој се одбележува денеска....

Гинеколог од Конго и поранешна робинка на ИД добитници на Нобеловата награда за мир

Норвешкиот Нобелов Комитет одлучи да ја додели Нобеловата награда за мир за 2018-та на Денис Муквеге и Надиа Мурад за нивниот придонес да се стави крај на сексуалното насислтво како...

ЕУ може да се приклучи на обновените американски санкции кон Иран по осуетениот атентат во Данска

Некои земји од ЕУ разгледуваат приклучување на обновените американски санкции кон Иран, откако беше осуетен атентат на ирански опозициoнер во Данска, а такви случаи претходно имаше и во Албанија и...

Шпекулација е дека е постигнат договор за Брегзит

Шпекулација е веста дека е постигнат прелиминарен договор за Брегзит. Извор од британската влада ги демнатираше написите во „Тајмс“ дека премиерката Тереза Меј постигнала финансиски договор, кој ќе им овозможи...

Поткупите за бугарски пасоши исплаќани и во биткоини

Дел од поткупот кој обвинетите во случајот со издавање потврди за потекло во процесот на издавање бугарски пасош, го примале во виртуелни валути. Обвинителството соопшти дека при претресите, покрај пронајдените...