Вести Избори 2024 Македонија Свет

Претседателката на ЕК Фон Дер Лајен и со честитка и со потсетување до Силјановска

Претседателката Гордана Силјановска- Давкова освен во Собранието честитки  и забелешки добива од лидери и владини челници од дома и целиот свет.

Џејмс О’Брајен државниот секретар на САД и Лорд Пич, специјалниот претставник на британскиот премиер за Западен Балкан, Претседателите на Европската комисија и на Советот на ЕУ, Урсула фон дер Лајен и Шарл Мишел и честитаа на претседателката.

Фон Дер Лајен го истакна идното лидерство за Силјановска- Давкова, и твитна: „Со нетрпение очекувам да соработувам со вас,“ но три часа подоцна, Фон Дер Лајен одново на Икс, со порака за изоставувањето на уставното име од страна на претседателката.

-За Северна Македонија да го продолжи својот успешен пат кон пристапувањето во ЕУ, најважно е земјата да продолжи по патот на реформите и целосно почитување на нејзините обврзувачки договори, вклучително и Договорот од Преспа, стои во пораката на Фон Дер Лајен.

Ја потпиша заклетвата, но не го изговори целосното уставно име – Гордана Силјановска – Давкова стапи на функцијата претседател на државата

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Конференција во чест на 85 години од раѓањето на Ѓорѓи Марјановиќ на Правниот факултет во Скопје

Дејан Дејан

Предупредувачки протест на стопанствениците од индустриската зона Визбегово против изградбата на асфалтна база

Дејан Дејан

Палестина и Косово не се ист случај, Шпанија по признавањето на Палестина одговара за непризнавањето на Косово

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе