Кошарка Спорт

Шампионот Денвер со втора победа во Минеаполис израмни на 2-2 (ВИДЕО)

Денвер можеби ги загуби првите два натпревари на домашен паркет, но врати со два триумфи на гости кај Минесота за да израмни на 2-2 во полуфиналето на плеј-офот во Западната конференција во рамки на НБА-лигата.

Нагетс славеа со 107-115 под водство на трикратниот МВП, Никола Јокиќ. Српскиот центар постигна 35 поени, Арон Гордон имаше 27, додека Џамал Мареј реализираше 19. Кај Тимбервулфс повторно блесна Ентони Едвардс со 44 поени, но тоа не беше доволно за триумф. Следниот натпревар се игра во Денвер.

Индијана го победи Њујорк со 121-89 пред своите гледачи и исто така израмни на 2-2 во полуфиналето на Источната конференција. Тајрис Халибартон со 20 поени беше најефикасен кај Пејсерс, кои имаа уште петмина со двоцифрен ефект во нападот. Алек Буркс со 20 поени беше најефикасен кај Никс, а најдобриот играч Џејлен Брансон реализираше 18 поени. Следниот дуел се игра во „Медисон сквер гарден“ во Њујорк.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

УЕФА го казни Даку со забрана на настап на два натпревари

Desk

Албанската фудбалска федерација се извини за однесувањето на Даку

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Заврши првиот мундијалски круг во Скопје, почнува битката за пласман

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе