Притвор за дадилката која тепаше двегодишно дете

Основниот кривичен суд по предлог на обвинителството и  определи мерка притвор во траење од 30 дена на дадилката која тепаше двегодишно дете во игротеката во скопски Аеродром. Осомничената денеска беше...

Кривична пријава против 12 лица – стечајни управници, управители, банкари, инспектори

СВР Куманово поднесе кривична пријава против 12 лица: М.Т.(75) од Кратово, И.Д. (42), С.Н. (52), Ј.П. (65) , Д.Ф. (49) и Д.К-С. (64) од Скопје и В.Н. (64) од Велес...

Шилегов: Со запленетите пари од ВМРО- ДПМНЕ, ќе ги отстраниме бродовите во Вардар

На прашањето кога ќе ги отстрани бродовите од Вардар, како што најави до доаѓањето на функцијата Шилегов одговори дека отстранувањето ќе ја чини општината околу 6 до 7 милиони евра....

Обвинителството нема да истражува дали преку ТЕ-ТО се испрани милиони евра

Обвинителството нема да истражува дали преку компанијата ТЕ-ТО се испрани милиони евра. За акционерите од Топлификација којашто има има должничко-доверителски односи со оваа компанија реагираат дека таквата одлука е скандалозна....

Јанушев: Владата молчи за деталите од договорот со фирмата „САРХЕМС“

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека двајца членови на комисијата за јавни набавки која го избрала скопски Сархемс за партнер во јавно-приватното партнерство за хеликоптерска итна помош и спасување имале издвоено мислење и...

Сведок на „Ласкарци“: Многу лоша слика, имаше многу мртви и заглавени под автобусот

Многу лоша слика, што никогаш не сум видел. Имаше многу мртви и заглавени под автобусот што не можеме да ги извадиме, изјави еден од очевидците, жител на селото Ласкарци кој...

ВАРДАР И СО КОМБИНИРАН ТИМ ЈА СОВЛАДА ВОЈВОДИНА

Вардар-Војводина  26-23  .Потешко извојувана  победа од очекуваното,петта  сезонава во Сеха  за регионалниот првак.Вардар  настапи со комбиниран тим  а се соочи со повреда на десниот бек Кристопанс уште од почетните минути.Војводина...

За едно деноноќие преку 100 активни жаришта во Пелагонија

Стотина пожари од запалени стрништа  беснаат синоќа низ Пелагонија откако падна мрак.   Пламени јазици неконтролирано се ширеа низ пелагониските ниви, а противпожарната единица интервенирала на десетина најкритични локации со...

Покрената кривична постапка за потеклото на истрагата за Трамп и Русите

Министерството за правда на САД досегашната „проверка“ за потеклото на истрагата за мешање на Русија во изборите во САД ја претвори во кривична. Министерството за правда досега водеше „административна проверка“...

’’МЛАДИТЕ’’ СЕНИОРИ ПОДОБРИ ОД ТУРЦИЈА

Првиот од предвидени четири тест натпревари во недела на ЕХФ заврши со победа на сениорите над Турција од 26-23. Дуелот во  Ескишехир   мина во целосна доминација на македонската репрезентација.На полувремето,...