Категорија : Култура

Вести Култура

МНТ во новата сезона ќе отвори летна сцена што ќе го носи името на починатиот актер Славиша Кајевски

Дејан Дејан
  Македонскиот народен театар, во кој што за в.д. директор од новата власт е поставен продуцентот Никола Кимовски, на местото на доскорешната директорка Симона Угриновска...
Вести Култура Топ вести

Примени 160 уметници на определено време чекаат измена на Законот за култура за да бидат вработени на неопределено време

Дејан Дејан
Вработени на определено време во театарите, Националната опера и балет и во Филхармонијата, чекаат изменa на постојниот Закон за култура за да им се трансформира...
Вести Култура

Врачени наградите на фестивалот Актерот на Европа

Дејан Дејан
Со изведбата на претставата „Женски разговори“ работена по текст на Душан Радовиќ, а во режија на  Маргарета Табороши со актерката Оља Лопушански од Холандија и...
Вести Култура

Џулијан Рахлин во двојна улога вечерва на отворањето на „ Охридско лето“

Дејан Дејан
Ова е исечок од една од пробите кои деновиве светски познатиот виолинист и диригент Џулијан Рахлин ги држеше со Македонската Филхармонија , во пресрет на...
Вести Култура Топ вести

Киро Урдин со изложба на фотографии во Букурешт

Дејан Дејан
  По извонредниот успех постигнат минатата година во главниот град на Романија, со две изложби на слики во познатата галерија „Константин Бранкуши”, во рамките на...
Вести Култура

Вечерва премиера на „Ефтеркланг: Македониум бенд“ на 23-от „Cinedays“

Дејан Дејан
По успешната светска премиера во март годинава на фестивалот на документарен филм „Kopenhagen Dox“, вечерва во рамки на отворањето на 23-то издание на Меѓународниот фестивал...
Вести Култура Македонија Топ вести

Александар Котевски е назначен за в.д директор на Македонската филхармонија

Дејан Дејан
Александар Котевски е назначен за в.д директор на Македонската филхармонија. Котевски доаѓа на местото на Ангелина Димоска Миташева која изминативе неколку месеци ја извршуваше оваа...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе