Категорија : Култура

Вести Култура

МНТ со праизведба на „Хенгинг Араунд“, а Драмски театар со премиера на „Хеда Габлер“

Дејан Дејан
Македонскиот народен театар и Драмскиот театар од Скопје излегоа со два нови проекта, со еден ден растојание меѓу изведбите.  Во МНТ се одржа праизведбата на...
Вести Култура Топ вести

Борба на највозвишеното и најниското во човекот, на отворањето на „Мајските оперски вечери“

Дејан Дејан
  „Мајските оперски вечери“ ќе бидат отворени на 9 мај, со премиера на операта Трубадур, од Џузепе Верди. Режијата ја потпишува Иван Поповски, наш режисер,...
Вести Култура

Диана Добрева: Културата е патот преку кој Бугарија и Македонија можат да се сплотат

Дејан Дејан
Културата е патот преку кој Бугарија и Македонија можат да се сплотат, вели истакнатата бугарска режисерка со европска кариера, Диана Добрева. Таа, денеска и утре...
Вести Култура

Бојаџиевска: Дубравка Угрешиќ не можеше да ја поднесе бруталната комерцијализација на уметноста

Дејан Дејан
Со отворањето на изложбата „Црвеното училиште“ на писателката Дубравка Угрешиќ започна деветтото издание на КРИК – фестивал за критичка култура во КСП Јадро, годинава со...
Вести Култура Топ вести

Извадоци од негови драми, музика на „Леб и сол“ – различни генерации на роденденот на Горан Стефановски во Дебар Маало

Дејан Дејан
Различни генерации на едно место во неговото Дебар маало, пред муралот„Насмевни се, не бери гајле, намигни ми, ајде на здравје, Скопје!“, низ извадоци од неговите...
Вести Култура

Со отворањето на изложбата на писателката Дубравка Угрешиќ, „Црвеното училиште“ започнува деветтото издание на КРИК

Дејан Дејан
Со отворањето на изложбата на писателката Дубравка Угрешиќ, „Црвеното училиште“, на 26 април, (петок) со почеток во 19:30 часот, во КСП Центар – Јадро почнува...
Вести Култура Топ вести

Шекспир и Сервантес во фокусот на Денот на книгата во Скопје – предавања на евроамбасадорот Гир и шпанскиот амбасадор Гарсија на Филолошки

Дејан Дејан
Љубителите на литературата имаа можност да го прослават Денот на книгата и на авторското право и да ги проследат предавањата на дваjца истакнати претставници –...
Вести Култура Магазин

Дали читањето на книги е сѐ уште во секојдневната рутина на човекот?

Дејан Дејан
На 23 април, 1995 година започнува да се одбележува Светскиот ден на книгата и авторското право. Сепак многумина од луѓето се преокупирани со секојдневните обврски...
Вести Култура

Јовица Тасевски – Етернијан : Книгите ни се посебно потребни денес кога светот е блиску до уништување

Дејан Дејан
Светот на книгите е свет на бескрајните можности , каде што се среќаваат познатото и непознатото. Книгите ни се посебно потребни денес, кога човештвото е...
Uncategorized Вести Култура Македонија

Телма интервју со Срѓан Драгојевиќ

Дејан Дејан
Духовита, остроумна и храбра, понекогаш сурова и апсурдна, поезија во која може да се пронајде секоја генерација, ќе забележат книжевните критичари за збирката поезија  на...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе