Вести Македонија

ЕК во најновиот извештај нотира говор на омраза, напади врз македонските Бугари и бугарските клубови во Македонија

Говор на омраза, напади врз македонските Бугари и бугарските клубови во Македонија, нотира Европската комисија против расизам и нетолеранција во најновиот извештај.

Повикувајќи се на етнички бугарски соговорници, ЕКРИ констатира дека анти-бугарскиот говор на омраза е честа појава во Македонија и дека најчест стереотип со кој се етикетираат сите Бугари е „фашисти“.

Во извештајот се нотирани и нападите врз бугарските клубови во Охрид и во Битола, како и нападот врз Христијан Пендиков во Охрид..ЕКРИ забележува и, како што го нарекува, образец кој се појавува, што предизвикува сериозна загриженост и бара од властите систематско и доследно спротивставување на анти-бугарскиот јавен дискурс, за да се спречи овој „загрижувачки тренд“.

Во извештајот се наведува дека и покрај напорите за подобрување на ситуацијата со Ромите, тие и натаму се маргинализирани. Не постои ниту основа за решавање на нетеолранцијата и дискриминацијата на ЛГБТИ заедницата, наведува ЕКРИ.

За решавање на овие проблеми Европската комисија против расизам и нетолеранција дава и конкретни препораки до властите. Претходниот извештај беше објавен во 2016-та година.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани соджини

Украинската армија тврди дека ја држи контролата над Часов Јар и покрај руските напади

Дејан Дејан

Снегот на повисоките места засега не го попречува сообраќајот

Дејан Дејан

(ФОТО) Успешно отстранета неексплодирана бомба во Ниш останата уште од времето на бомбардирањето на НАТО

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе