Вести Економија

Финансиските пазари пред нови предизвици, ќе дојде ли времето на евтин пристап до финансии?

Во услови на скапи пари се одржа 29-то Собрание на АЦИ Македонија, здружение на финансиски пазари на кое членовите избраа нов претседател. Тоа е Весна Трајковска од Комерцијална банка која на ова Собрание истакна дека живееме во време кога глобалните економии и натаму се соочуваат со големи предизвици.

Како професионалци преку современите информациони  системи ги следиме секојдневно случувањата од економскиот и политичкиот свет кои се клучни за движењето на валутите, каматите, индексите, приносите на обврзници, вели Трајковска

Основна цел на здружението е унапредување и поголема афирмација на финансиските пазари во земјата и на професијата девизен трговец.

Традиционално и на ова собрание се одржа дебата на која соговорниците дискутираа за тоа што ќе се случува и во која насока ќе се движат каматните стапки на главните економии во светот ФЕД и ЕЦБ.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Г7 ветија продолжување на поддршката за Украина и побараа прекин на огнот во Газа

Дејан Дејан

Земјоделците да се информираат за заедничката земјоделска политика на ЕУ, порачуваат експертите

Дејан Дејан

САД ѝ се заблагодари на Македонија за достигнатите 2% БДП за одбраната

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе