Емисии Топ тема

„Топ тема“: На хартија мед и млеко, но како ќе се спроведат ветувањата за борбата со корупцијата?

Нулта корупција и независно судство. На хартија, мед и млеко но како во пракса ќе се спроведат партиски програми за борбата со корупцијата и реформа на правосудството? – Колку се компатибилни и остварливи?
Зголемување на ресурсите, многу законски измени, нови тела и ветинг се само дел од мерките. Додека ВМРО- ДПМНЕ и ВРЕДИ преговараат за усогласување на програмите.
Во „Топ тема“ ги анализиравме нивните ветувања, со Снежана Камиловска Трповска од МЦМС, Владимир Туфегџиќ, поранешен судија и Благоја Пандовски од Транспаренси Интернешнл Македонија.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

(ВИДЕО) Дали бродови и книги од Тито ја поскапуваат струјата?- ХоризонТелма Еп.20

Дејан Дејан

Топ Тема интервју со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски 19.06.2024

Дејан Дејан

„Топ тема“ (18.06.2024): Укинување на економските директори и спојување на Клинички центар

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе