Вести Економија

Азески: Господ да му е на помош на тој што ќе донесе милијарда евра

Вака првиот човек на најголемата комора во земјава Азески, ја коментира најавата на новиот мандатар Мицкоски  за нов заем од 1 милијарда евра од странска влада. Азески со порака ако се земат овие пари да се искористат паметно.

Мицкоски не откри од каде ќе биде овој заем, само каза дека е од европска држава која нуди добри услови и дека наскоро ќе биде соопштено во јавноста.

Според информации на Телма во преговорите за заемот учествува и поранешниот министер за финансии Ставревски.

Експертите, пак, предупредија да се внимава со вакиот заем. Порачаа прво дома да се среди трошењето, па потоа да се договараат позајмици.

Вчера Мицкоски најави и ревидирање на договорот со Бехтел и Енка. Азески вели „ако се работи за подобрување, ќе ја подржиме ревзијата“, во спротивно договорот треба да остане  така како што е.

Од Бехтел и Енка веќе побараа од Стопанската Комора во екот на изградба на патиштата да им помогнат со обезбедување на 4.000 работници.

Ирена Чачкова

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

По координацијата со пратеничките групи се очекува да продолжи седницата за избор на новата влада

Дејан Дејан

Германските политичари влегоа во спор за репатријација на невработени Украинци

Дејан Дејан

Бројот на Египќани кои починаа за време на аџилакот во Саудиска Арабија се искачи на 672

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе