Вести Свет Топ вести

Во израелските воздушни напади врз Рафа загинаа 22, главно деца

Ожалостените семејства тагуваа откако најмалку 22 лица, меѓу кои 18 деца, беа убиени во израелски воздушен напад во текот на ноќта во градот Рафа во јужниот дел на Газа.

Израел врши речиси секојдневни воздушни напади врз Рафа, каде што повеќе од половина од 2,3 милиони жители на Газа побарале засолниште од борбите на друго место.

Тел Авив вети дека ќе ја прошири својата копнена офанзива кон градот на границата со Египет и покрај меѓународните повици за воздржаност, вклучително и од САД.

Последниот напад се случи откако Претставничкиот дом на САД во саботата одобри пакет помош од 26 милијарди долари, кој вклучуваше околу 9 милијарди долари хуманитарна помош за Газа.

Според блиската кувајтска болница, која ги примила телата, во првиот удар загинале еден маж, неговата сопруга и нивното 3-годишно дете.

Жената била бремена, а лекарите успеале да го спасат бебето, соопштија од болницата.

Во вториот напад загинаа 17 деца и две жени, сите од исто пошироко семејство, стои во болничките досиеја.

Во воздушен напад во Рафа претходната ноќ загинаа девет лица, меѓу кои шест деца.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Конференција во чест на 85 години од раѓањето на Ѓорѓи Марјановиќ на Правниот факултет во Скопје

Дејан Дејан

Предупредувачки протест на стопанствениците од индустриската зона Визбегово против изградбата на асфалтна база

Дејан Дејан

Палестина и Косово не се ист случај, Шпанија по признавањето на Палестина одговара за непризнавањето на Косово

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе