Борба против Лажни вести

Моќта на генераторите на вештачка интелигенција

ВОВЕД: Подемот на вештачката интелигенција (ВИ) донесе и неверојатни достигнувања и нови предизвици. Еден таков предизвик е создавањето лажни слики со помош на алгоритми. Овие манипулирани слики можат да ги измамат гледачите и да шират дезинформации.

Моќта на генераторите на вештачка интелигенција:

Генераторите на слики со вештачка интелигенција како DALL-E и Midjourney се здобија со популарност. Тие им овозможуваат на корисниците да креираат нови слики врз основа на текстуални инструкции.

Овие алатки имаат милиони корисници и се лесни за користење, што ги прави достапни за широка публика.

Вирално влијание:

Неверојатните слики, како што е апсењето на поранешниот американски претседател Доналд Трамп или папата Франциско облечен во стилски бел мантил, станаа вирални.

Овие слики не се неверојатни бидејќи се лажни. Тие се неверојатни бидејќи се создадени од генеративен софтвер за вештачка интелигенција.

Предизвици за проверувачите на факти:

Проверувачите на факти се соочуваат со зголемена загриженост поради распространетоста на сликите генерирани со вештачка интелигенција.

Значителен дел од проверката на фактите вклучува проверка на слики или видео.

Алатки за проверка на автентичноста на сликата

  • Фотофорензика (детектор за лажни слики):

Оваа онлајн алатка користи напредни техники како што се анализа на метаподатоци и анализа на ниво на грешка (ELA).

Поставете слика и ги анализира недоследностите во нивоата на компресија или модификациите.

  • Пребарување на Google по слика:

Обратно пребарување на слики користејќи Google за да го пронајдете изворот на потекло и да проверите каде на друго место е објавена сликата.

  • TinEye:

Друга алатка за пребарување на обратна слика која помага да се идентификува оригиналниот извор на сликата.

  • Техники за рачна инспекција:

Побарајте знаци на искривување, повторени обрасци, сенки, заматени области.

  • Проверете ги податоците за EXIF (метаподатоци вградени на сликата) и информациите за геолокација.

PCA (Анализа на главни компоненти):

Анализирајте ги главните компоненти на сликата за да откриете аномалии.

Запомнете дека ниту една алатка не е 100 одсто сигурна и често е неопходна комбинација од рачна проверка и дигитални алатки. Како што се развива технологијата за вештачка интелигенција, да се остане информиран и буден е од клучно значење за борба против дезинформациите и одржување на интегритетот на визуелните медиуми.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Компјутерски алатки со вештачка интелигенција навлегуваат во секојдневието на човекот

Дејан Дејан

Обид за компјутерска измама со податоци на владата- Нема таква мерка од 100 евра, граѓаните да внимаваат

Дејан Дејан

Лага или вистина патот Градско – Прилеп траса за обвинувања меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе