Вести Македонија

ФОТО: Помен за починатиот Благојче, болните од цистична фиброза пред владата се простуваат од соборецот и укажуваат на пропустот

Свеќа која гори во негова чест за долгата борба за живот која вчера ја изгуби од цистична фиброза и од пасивноста на државните и здравствените институции.

Сликата на 45-годишниот Благојче Илиевски е пред владата каде што останатите болни од цистична фиброза се простуваат за последен пат од него и ја предупредуваат владата да преземе нешто.

Протестот и збогувањето со Благојче почна пред зградата на владата додека во Битола почна неговото погребување.

Повеќе информации за пациентите од цистична фиброза во Вестите во 15:30, 18:30  и 21:30 на Телма.

Лекот кој ми го врати животот, србинката Ана за Трикафта која Благојче не ја дочека во Македонија и умре од цистична фиброза

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

(ВИДЕО) Зеленски: Путин е луд! – Русите во Харков погодија хипермаркет

Дејан Дејан

Путин со пофалби до воената индустрија во земјата – квалитетно ја исполнувале одбрамбената наредба

Дејан Дејан

Денеска се одбележува „Денот на младост“

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе