Ракомет Спорт

ФОТО галерија: Македонија повторно е дел од светската ракометна елита

Македонската машка ракометна репрезентација во реванш дуелот од баражот за пласман на Светското првенство ја совлада селекцијата на Фарски острови со 34:26 и следната година повторно ќе биде дел од светската ракометна елита.

Избраниците на селекторот Кирил Лазаров одиграа еден фантастичен натпревар и со поддршката од преполните трибини во арената Борис Трајковски стигнавме до уште еден триумф.

Најефикасен во нашиот состав со осум гола е Жарко Пешевски, седум пати прецизен беше Филип Кузмановски додека шест погодоци беа дело на Марко Митев.

ФОТО: Игор Паневски

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

УЕФА го казни Даку со забрана на настап на два натпревари

Desk

Албанската фудбалска федерација се извини за однесувањето на Даку

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Заврши првиот мундијалски круг во Скопје, почнува битката за пласман

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе