Вести Свет Топ вести

Злосторството нема да остане без одговор – Иран се закани на Израел по нападот врз конзулатот во Дамаск

Иран ќе возврати на ракетирањето на својот конзулат во главниот град на Сирија, Дамаск за кој се сомнева дека го сторил Израел, порача иранскиот претседател Ебрахим Раиси, ден по нападот во кој беа убиени седум ирански воени команданти.

„Имајќи во предвид дека не успеа да ја уништи волјата на фронтот на отпорот, ционистичкиот режим повторно ги стави убиствата пред признавањето на одговорност на својот дневен ред за да се спаси. Израел мора да знае дека никогаш нема да ги постигне своите цели и дека ова кукавичко злосторство нема да остане без одговор“, рече Раиси.

Ирански воени постројки во Сирија веќе подолго време се мета на Израел. Вчерашниот беше прв во кој е погоден и големиот дипломатски комплекс вцо Дамаск. Портпаролот на израелските сили одби да даде коментар.

Израел ги засили ударите, паралелно со својата мисија против палестинската милитантна група Хамас која ужива поддршка од Иран. Со нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври, во кој според изралески извори загинаа 1.200 луѓе и земени 253 лица како заложници, започна војната во Газа.

Над 32.000 Палестинци се убиени досега во израелската офанзива во Газа, тврдат палестинските здравствени власти.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани соджини

Украинската армија тврди дека ја држи контролата над Часов Јар и покрај руските напади

Дејан Дејан

Снегот на повисоките места засега не го попречува сообраќајот

Дејан Дејан

(ФОТО) Успешно отстранета неексплодирана бомба во Ниш останата уште од времето на бомбардирањето на НАТО

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе