Вести Свет Топ вести

(ФОТО) Ракетен напад на Хамас врз Тел Авив, сирените за тревога се огласија за прв пат по неколку месеци

Хамас истрела низа ракети од Газа кои ги активираа сирените за воздушни напади до Тел Авив, за прв пат по неколку месеци, како демонстрација на издржливост по повеќемесечната израелска воздушна, морска и копнена офанзива.

За сега нема информации за жртви или причинета материјална штета.

Военото крило на Хамас ја презеде одговорноста за нападот. Палестинските милитанти во неколку наврати истрелаа ракети и минофрлачки гранати врз заедниците долж границата со Газа, а воениот огранок на палестинската група Исламски џихад го потврди нападот.

Израелската војска соопшти дека осум проектили влегле во Израел откако биле лансирани од областа на градот Рафах во јужна Газа, каде што израелските сили неодамна извршија упад.

Според Израел „голем број“ од овие проектили биле пресретнати.

Претходно утрово, камиони со помош влегоа во Газа од јужен Израел, според новиот договор за заобиколување на преминот Рафа со Египет, откако израелските сили ја зазедоа палестинската страна на почетокот на овој месец.

Но, не беше веднаш јасно дали хуманитарните групи можат да пристапат до цивилите со помошта поради борбите.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Г7 ветија продолжување на поддршката за Украина и побараа прекин на огнот во Газа

Дејан Дејан

Земјоделците да се информираат за заедничката земјоделска политика на ЕУ, порачуваат експертите

Дејан Дејан

САД ѝ се заблагодари на Македонија за достигнатите 2% БДП за одбраната

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе