Вести Македонија Најважни

Миле Јанакиески денеска излегува од затвор

Денеска од затвор излегува ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески. Тој помина шест години во затвор за предметите на поранешното СЈО, „Шпански скали“, „Титаник“ и „27-ми април“.

Во ноември минатата година Телма објави дека Миле Јанакиески ја победи државата пред судот во Стразбур и ќе добие отштета затоа што е утврдено дека му билo повредено правото на слобода по членот 5 од Европската Конвенција за човекови права.

Поранешниот министер, обвинет во случаите Шпански Скали и организација на 27-ми април, бил во притвор иако според судот не постоеле причини за негово лишување од слообода. Втората повреда е во делот на брзината на одлучување по неговите жалби пред кривичниот совет во скопскиот кривичен суд, кои законски требало да траат максимум 48 часа.

Миле Јанакиески ја победи државата пред судот во Стразбур – треба да му плати 6.100 евра отштета за деновите поминати во притвор

А пред осум месеци предметот „Топлик“ за Сончев град застаре на првото рочиште во Криивчниот суд, откако по вторпат Апелација ја укина првостепената пресуда со која екс министерот Јанакиевски доби три и пол години затвор, а останатите четворица обвинети ослободителни и три години затвор.

Апелационите судии одлучиле да го вратат предметот назад на денот кога во собранието се носеа измените на Кривичниот законик (КЗ), но кога стаса во Кривичен поблагите одредби веќе беа на сила.

Застаре и „Топлик“ за продажба на земјиште во Сончев град против поранешниот министер за транспорт Миле Јанакиески

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

(ВИДЕО/ФОТО) Изгаснат пожар во Лисиче. Можел да зафати и куќи

Дејан Дејан

Триесет членови, 24 министерства и седум потпретседатедели – Црна Гора има нова влада

Дејан Дејан

Убиство на гостиварско Дебреше – застрелан помлад жител на селото

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе