Останато Спорт

Иџе славеше во Германија: Прва победа во Ферари сезонава

Најдобриот македонски автомобилист Игор Стефановски – Иџе вчера ја оствари првата победа со Ферари во Европскиот шампионат на ридски патек. Македонецот беше најбрз на трката Глазбахренен во Германија.

На петтата сезонска трка Иџе конечно дојде и до првиот триумф сезонава. Во Германија вчера беше побрз од конкуренцијата и по двете трки имаше вкупно време од 4 минути, 40 секунди и 748 илјадитинки. За нашиот натпреварувач тоа беше прва радост во Ферари со кое се трка сезонава. Претходно имаше две втори места во Португалија и Чешка, трето место во Австрија, а во Шпанија беше прв по само една трка, а втората не се одржа, па затоа доби само половина бодови.

Во пласманот во гатегоријата 1 и групата 1, Стефановски е лидер со 88,5 бодови, 33,5 бодови повеќе од Хрватот Домагој Перековиќ, додека трет е Шимон Пиекос од Полска со четириесет бодови. Во генералниот поредок во сите конкуренции во Европскиот шампионат на ридски патеки нашиот Иџе се наоѓа на шестата позиција.

Сезоната е на точно половина од трките, а следниот предизвик за нашиот автомобилист е трката во Италија, што ќе се одржи на 14 јули. Потоа следуваат натпреварите во Полска, Швајцарија, Словенија и финалето традиционално е во Хрватска.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Европски рекорд на Хадсон Смит на 400 метри

Desk

ФОТО галерија: Шкендија немоќна против ерменскиот Ноа

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Струга ТЛ повторно рамноправна со фаворизираниот противник

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе