Филмови

КРАЛСКА АФЕРА – петок, 14 јуни 2024 – 22:15

Во 1767 година, британската принцеза Каролин е венчана за лудиот крал на Данска, Кристијан VII. Нејзиниот живот со превртливиот монарх, во непозната земја, станува мизерен и досаден. Кристијан наскоро ќе добие придружник, Германецот д-р Јохан Струензе, тивок идеалист човек на Просветителството. Како единствениот што може да влијае на кралот, Струензе е во состојба преку Кристијан, да започне со опсежни реформи во Данска.

Тајната афера на Каролин и Јохан ќе се покаже како трагична грешка што нивните конзервативни непријатели ќе ја искористат во своја полза. Следува конфликт кој бара жртви од љубовниците.

Нивната страст засекогаш ќе ја промени нацијата.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

ЅИДОТ – недела, 23 јуни 2024 – 22:15

Дејан Дејан

БЕКИ – сабота, 22 јуни 2024- 22:15

Дејан Дејан

ЗЕМЈА ОД СОНИШТАТА – петок, 21 јуни 2024- 22:15

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе