Ракомет Спорт

Барселона по 12-ти пат европски првак, Хансен остана без трофеј во ЛШ

Ракометниот клуб Барселона славеше на завршниот турнир во Келн во Лигата на шампиони откако го победи Олборг во драматично финале со 31-30. За Каталонците ова е 12-ти трофеј европски првак и останува најуспешниот клуб во елитното натпреварување.

Во крајно неизвесен натпревар во кој Барселона имаше водство во најголем дел од 60-те минути, но ниту еднаш со повеќе од три голови разлика, нијансите го решија победникот.

Микел Хансен имаше шанса да го однесе натпреварот во продолженија со последниот шут, но топката заврши во пречката, па Барселона ја прослави победата. Со ова Данецот ја завршува богата клупска кариера без титула во Лигата на шампиони.

Мелвин Ричардсон со 8 голови и Дика Мем со седум беа најефикасни во редовите на Барселона, додека кај данскиот состав Микел Хансен имаше осум погодоци.

 

 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Холандија и Франција први играа натпревар без голови

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Исланѓанките пресилни за нашите ракометни надежи

Дејан Дејан

Еурофарм Пелистер следната сезона ќе биде дел од ракометната елита

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе