Вести Економија

Цените на Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 се зголемуваат за еден денар за литар, а дизелот за половина денар

Регулаторната комисија за енергетика донесе Одлука за зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,14 % во однос на одлуката од 14.6.2024 година.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 1,00 ден/лит.

Малопродажните цени на  ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се зголемуваат за 0,50 ден/лит.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,819 ден/кг и сега ќе изнесува 44,458 ден/кг.

Стари цени Нови цени
Од 15.06.2024 Од 18.06.2024
Дериват ден/лит ден/лит
ЕУРОСУПЕР БС  – 95 80,00 81,00
ЕУРОСУПЕР БС  – 98 82,00 83,00
ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д– E V) 73,50 74,00
ЕКСТРА ЛЕСНО 1 (ЕЛ-1) 72,50 73,00
БИОДИЗЕЛ Б6 БС 74,50 75,00
МЕТАН 61,00 ден/кг 61,00 ден/кг
АВТОПЛИН 43,50 ден/кг 41,50 ден/кг
МАЗУТ 43,639 ден/кг 44,458 ден/кг

 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

(ВИДЕО/ФОТО) Изгаснат пожар во Лисиче. Можел да зафати и куќи

Дејан Дејан

Триесет членови, 24 министерства и седум потпретседатедели – Црна Гора има нова влада

Дејан Дејан

Убиство на гостиварско Дебреше – застрелан помлад жител на селото

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе