Документарни Филмови

РАЈОТ НА ГОРБАЧОВ – сабота, 15 јуни 2024 – 19:15

Интервју со поранешниот претседател на СССР, Михаил Горбачов, една од највлијателните личности во минатиот век, чие владеење го најави крајот на Советскиот Сојуз. Во интимен амбиент, тој го дава својот поглед на Русија некогаш и сега.

Промените предизвикани од еден човек одекнаа низ целиот свет. Филм што го сумира животот на еден човек кој го промени светот во 20 век. Краткото време на власт на Горбачов беше обележано со распадот на оваа империја. Тој беше архитект на Гласност и Перестројка, политики кои им дадоа на граѓаните на Советскиот Сојуз, шанса да бидат слободни. Советската империја се распадна под него, a тој беше осуден од сопствениот народ. Со овој товар од минатото, овој осамен старец ги живееше последните денови од својот живот во празна куќа во предградијата во близина на Москва. Почина на 30 август 2022.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

ЅИДОТ – недела, 23 јуни 2024 – 22:15

Дејан Дејан

БЕКИ – сабота, 22 јуни 2024- 22:15

Дејан Дејан

ЗЕМЈА ОД СОНИШТАТА – петок, 21 јуни 2024- 22:15

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе