Спорт Фудбал

Англичаните ќе поделат 14 милиони фунти

Пред првиот настап на англиската репрезентација на Европското првенство познато е колку ќе изнесува наградата за освојување на трофејот.

Освојувањето на титулата на континенталниот шампионат на националната асоцијација ќе и донесе награда од 24 милиони фунти од кои 14 ќе им бидат подедлени на фудбалерите и селекторот кои се практично најзаслужни за сумата која на крајот би се инкасирала.

Висок процент од парите ќе бидат наменети за предводникот на националниот тим Герет Саутгејт кој според договорот ќе добие бонус од четири милиони евра, а остатокот од 9,6 милиони ќе им се подели на 26-те фудбалери кои настапуваат во Германија.

ФОТО: Игор Паневски

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Европски рекорд на Хадсон Смит на 400 метри

Desk

ФОТО галерија: Шкендија немоќна против ерменскиот Ноа

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Струга ТЛ повторно рамноправна со фаворизираниот противник

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе