Автор : Сашо Чавдаров

Вести Македонија Топ вести

Тендерџијата Чифлигароски во бегство, неговите директори добија по две години затвор

Сашо Чавдаров
Директорите во фирмите на Стојан Чифлигароски, кои добиваа милионски тендери од РЕК Битола во изминатите години, добија по две години затвор, откако признаа вина во...
Вести Македонија Најважни

Пропадна тендерот за нов компресорски систем на скопските клиники

Сашо Чавдаров
Пропадна тендерот за нов компресорски систем на скопските клиники. До истекот на рокот, вчера во 11 часот, ниту една фирма не доставила понуда за набавка,...
Uncategorized Вести Македонија Топ вести

Наплаќањето патарина – најпрофитабилен државен бизнис

Сашо Чавдаров
Наплаќањето патарина за државата е 13 пати попрофитабилно од коцкањето. Јавното претпријатие за државни патишта е златната кокошка меѓу државните претпријатија и акционерски друштва во...
Вести Македонија Топ вести

Уставен суд до Судски совет за Кацарска – Не се мешајте каде што не ви е местото

Сашо Чавдаров
Не се мешајте каде што не ви е местото, му порача Уставниот суд на Судскиот совет, откако Судскиот совет го известил Собранието дека пред две...
Вести Македонија Најважни

Дали се фатени сите алки во случајот „Синџир“ – Обвинителството бара трпение, сè уште се постапува

Сашо Чавдаров
Пет затворски, и една условна казна добија шестемина обвинети за финансиски криминал во случајот Синџир, кои вчера признаа вина. Тие се осудени за злосторничко здружување...
Вести Македонија Топ вести

„Синџирот“ се преполови – уште шестмина обвинети за финансиски криминал признаа вина

Сашо Чавдаров
Се преполови бројот на обвинети во случајот Синџир. Шестмина обвинети, меѓу кои и првоосомничениот дека бил организатор на злосторничкото здружување за даночно затајување и перење...
Вести Македонија Топ вести

Домашните градежници бараат да ја градат инфраструктурата наместо странски компании

Сашо Чавдаров
Домашните градежни компании бараат повластен статус од владата заради развој на градежништвото, наместо да се привилегираат странските. Во Здружението за градежништво, индустрија на градежни материјали...
Вести Македонија Најважни

Најавена изградба на најголемата ветерна електрана во Македонија – од бизнисмен близок до ВМРО-ДПМНЕ до инвестициски фонд од Луксембург

Сашо Чавдаров
Бизнисмен близок до ВМРО-ДПМНЕ го започна проектот пред повеќе од 10 години, инвестициски фонд кој му ги продаде своите соларни и ветерни електрани на Блискиот...
Вести Македонија Топ вести

Како да не пораснат сметките за граѓаните, ако набавната цена на струјата се зголемува?

Единствен начин сметките за граѓаните да не се зголемат во услови кога набавната цена на струјата расте, е со закон да се намали профитот на...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе