Автор : Сашо Чавдаров

Вести Македонија Топ вести

Бојмацалиев и Тошковски се обвинуваат, граѓаните два месеци чекаат пасош

Сашо Чавдаров
Министерот и дополнителниот заменик министер за внатрешни работи, Панче Тошковски и Митко Бојмацалиев си ја префрлаат топката за тоа кој е крив за застојот со...
Вести Македонија Топ вести

Министерката и изведувачот најавија тужби за клевета за градоначалничката Арсовска

Сашо Чавдаров
Пожарот во Универзална сала од минатата недела беше повод градоначалничката Данела Арсовска и министерката за култура Бисера Костадинвоска Стојчевска да почнат со меѓусебни обвинувања. Причините...
Вести Македонија Топ вести

Со зелена транзиција до ублажување на ценовни шокови од нафтата

Сашо Чавдаров
Сè уште е неизвесно како поскапувањето на нафтата на светските берзи од минатата недела ќе влијае врз инфлацијата во земјава, зашто е нејасно дали пазарите...
Вести Македонија Топ вести

Уставен нема да поведе постапка за Законот за работни односи, Синдикатот смета дека тоа е печат за модерно ропство

Сашо Чавдаров
Работниците на автопатите на Бехтел и Енка може да работат и по 72 часа неделно. Уставниот суд, на денешната седница, одлучи да не поведе постапка...
Вести Македонија Топ вести

Измени на Изборниот законик во фотофиниш – исти редни броеви и на претседателските и на парламентарните избори

Сашо Чавдаров
Собранието во последен момент изгласа измени на Изборниот законик со кои се предвидува можност, ако во исто време се одржуваат повеќе видови на избори, една...
Вести Македонија Топ вести

Собранието ќе го продолжува рокот за автопатот Кичево – Охрид на итна седница

Сашо Чавдаров
Собранието денеска ќе одржи итна седница на која по скратена постапка треба да ги изгласа измените на законот за автопатот Кичево – Охрид, со кој...
Вести Македонија Најважни

Али Ахмети се спореди со Арбен Џафери, Таравари оцени дека ДУИ има фројдовски комплекс од Гостивар

Сашо Чавдаров
Лидерот на ДУИ Али Ахмети, на синоќешниот собир во Гостивар, се спореди со Арбен Џафери – поранешен претседател на ДПА и политички опонент на ДУИ...
Вести Македонија Топ вести

ОПМ контра Стопанската комора – Треба да има листа со ограничени маржи, 2500 производи не се многу

Организацијата на потрошувачи со спротивен став од Стопанската комора. Листа на производи со ограничени маржи треба да има и таа треба да опфати голем број...
Вести Македонија Топ вести

Автопатот Кичево – Охрид како легендата за Радин мост – Дење го градат, ноќе паѓа

Автопатот Кичево – Охрид станува историски, како Радин Мост во Кратово. Според легендата, го ѕидале девет браќа. Дење го граделе, ноќе паѓал. За да го...
Вести Македонија Топ вести

Таравари – Курти е рол модел, не знам какви недоразбирања има со САД

Претседателскиот кандидат на албанската опозиција Арбен Таравари вели дека недоразбирањата на косовскиот премиер Албин Курти со Вашингтон нема да влијаат на нивните односи со САД....

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе