Спорт Фудбал

Победи на Англија и Холандија, бод за Словенија и Данска

Финалистот на последното Европско првенство, Англија со погодокот на Џуд Белингем успеа да ја совлада Србија и со победа на го отвори настапот на континенталниот шампионат.

Во вториот дуел од Ц групата Словенија и Данска постигнаа по еден гол и освоија по еден бод.

Данците поведоа со погодокот на Кристијан Ериксен ви 17. минута, а израмнувачкиот гол за Словенија беше дело на Ерик Јанжа.

Холандија со пресврт стигна до првите три бода на турнирот. Полска поведе со голот на Адам Букса во 16. минута. Тринаесет минути подоцна Коди Гакпо израмни на 1:1, а триумфот на Холандија и го донесе Вут Вигхорст на седум минути пред крајот на натпреварот.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Европски рекорд на Хадсон Смит на 400 метри

Desk

ФОТО галерија: Шкендија немоќна против ерменскиот Ноа

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Струга ТЛ повторно рамноправна со фаворизираниот противник

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе