Вести Свет

Нетанјаху ја распушти воената влада

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја распушти воената влада, која беше формирана по невидениот напад на Хамас врз Израел на 7 октомври минатата година.

Доцна синоќа Нетанјаху го известил   Воениот кабинет,  дека тие официјално се распуштени.

Претседателот на умерената Партија на национално единство, Бени Ганц, еден од тројцата членови на владата, го напушти воениот кабинет минатата недела.

Распуштањето се очекуваше откако екстремно десничарскиот министер за национална безбедност Итамар Бен Гвир побара да биде вклучен во работата на воениот кабинет.

Се очекува Нетанјаху да донесе критични одлуки за војната за време на ад хок состаноци со помал број функционери без Бен Гвир и ќе бара одобрение за одлуките од поширокиот безбедносен кабинет.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

(ВИДЕО/ФОТО) Изгаснат пожар во Лисиче. Можел да зафати и куќи

Дејан Дејан

Триесет членови, 24 министерства и седум потпретседатедели – Црна Гора има нова влада

Дејан Дејан

Убиство на гостиварско Дебреше – застрелан помлад жител на селото

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе