Емисии Топ тема

„Топ тема“ (11.06.2024) Ниту зголемениот праг за потписи не ги обесхрабрува независните за избори

Имаат ли шанса независните листи на следните избори? – Екоактивистите бараат Уставниот суд да ја оцени уставноста и законитоста на два члена од Изборниот закон кои се однесуваат на условите за поднесување на независни листи за советници, за градоначалници и за пратеници со кои се подигна прагот за собрани потписи за да поднесат листа.
За формирање партија се потребни 1.000 потписи, за кандидирање на независна листа три пати повеќе. Подло туркање на независните кон формирање партии е првата реакција на оние кои не сакаат да бидат под партиски стеги.
Во „Топ тема“ вечерва дебатираа Лилјана Поповска од „Зелен институт“, Наташа Колеќевска Георгиевска од „Шанса за Центар“ и Татјана Стојановска од „Независни за Карпош“.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

„Топ тема“ (22.07.2024) Судство, дигитализација, заем од Унгарија – интервју со премиерот Христијан Мицкоски

Дејан Дејан

„Топ тема“ (19.07.2024) Девијантното однесување на младите станува сè позагрижувачко

Дејан Дејан

„Вин-Вин“ (18.07.2024) Државна каса со рекордни приливи, но и поголем дефицит и јавен долг од 68 отсто од БДП

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе