Вести Свет

Американска сојузна држава поништува 175.000 пресуди за марихуана

Американската сојузна држава Мериленд ќе поништи 175.000 пресуди за употреба на марихуана издадени во изминатите децении.

Со потпишувањето на овој декрет за помилување денес, имам намера да исправам голем број историски неправди, рече Мур, демократ и прв афроамерикански гувернер на Мериленд, за американските медиуми.

Од криминалните досиеја на повеќе од 100.000 луѓе ќе исчезнат пресудите за поседување  марихуана, која сега е легална во земјата и широко се конзумира.

Мериленд, држава со шест милиони жители на источниот брег на Соединетите Држави, ја легализираше рекреативната употреба на марихуаната и нејзината продажба на мало на референдум во 2023 година.

 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

(ВИДЕО/ФОТО) Изгаснат пожар во Лисиче. Можел да зафати и куќи

Дејан Дејан

Триесет членови, 24 министерства и седум потпретседатедели – Црна Гора има нова влада

Дејан Дејан

Убиство на гостиварско Дебреше – застрелан помлад жител на селото

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе