Вести Економија

Земјоделците да се информираат за заедничката земјоделска политика на ЕУ, порачуваат експертите

Струмичките земјоделци ќе мора подетално да се информираат за Заедничката земјоделска политика на Европската Унија и полека да ги запознаваат и усвојуваат добрите практики кои ги предвидуваат поглавјата 11 и 12 од преговарачката рамка.

Универзитетскиот професор Душан Спасов вели дека мерките се насочени кон поголема безбедност на храната и благосостојбата на животните и од нивната примена земјоделците можат само да добијат.

Според Спасов, овие мерки се корисни и ќе значат поквалитетна храна и поздрава нација.

Спасов вели дека државата а особено ресорното министерство мора да се организира и да почне едукацијата кај земјоделците и обидот да се направи првична примена на некои од мерките, бидејќи она што го предвидуваат овие две поглавја значат многу работа и залагања од институциите но и од фармерите.

Освен поквалитетна и побезбедна храна, усвојувањето на овие поглавја ќе значи и повеќе средства од заедничките фондови на Европската Унија, поголем пазар и постабилен пласман на производството, заштита и регистрација на производите, но и можности за развој на руралните средини.

Сузана Мицева

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

(ВИДЕО/ФОТО) Изгаснат пожар во Лисиче. Можел да зафати и куќи

Дејан Дејан

Триесет членови, 24 министерства и седум потпретседатедели – Црна Гора има нова влада

Дејан Дејан

Убиство на гостиварско Дебреше – застрелан помлад жител на селото

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе