Кошарка Спорт

На повидок големо предавство: Хезоња од Реал Мадрид се сели во Барселона

Еден од најдобрите кошаркари на Реал Мадрид, Марио Хезоња се очекува да направи трансфер во редовите на лутиот ривал Барселона.

Наводно, Каталонците на Хрватот му понудиле четиригодишен договор вреден 3 милиони евра по сезона. Реал Мадрид има опција да го задржи ако му понуди идентични услови, но шпанските медиуми велат дека „кралевите“ нема да ја искористат клаузулата.

За Хезоња тоа би било враќање во поранешниот клуб, бидејќи од 2012 до 2015 играше за Барселона. Потоа премина во НБА-лигата, каде играше за Орландо, Њујорк и Портланд. По враќањето во Европа играше за Панатинаиско и Уникс Казањ.

 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Пет милијарди луѓе го следеле Евро 2024

Дејан Дејан

Македонските клубови ги добија противниците во ЕХФ натпреварувањата

Дејан Дејан

Саутгејт се повлече од селекторската функција

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе