Емисии Топ тема

„Топ тема“ (14.06.2024) Синдикатите со различни ставови за реорганизацијата на владата

Јавната администрација доби свое министерство, трудот се сели во Економија. Дали тоа ќе го олесни решавањето на проблемите и барањата на работниците во јавниот и во приватниот сектор.
Дали процесите за носење на нов ЗРО, на законите за административни службеници, заштита при работа, со промената на власта ќе почнат од почеток или ќе продолжат каде што застанаа.
Какви се очекувањата на синдикатите? – Ќе чекаат ли 100 дена пред да ги испорачаат своите барања за минималната плата до новата влада.
Вечерва во „Топ тема“ дебатираа Трпе Деаноски, претседател на УПОЗ, и Благоја Ралповски, претседател на КСС.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

„Топ тема“ (22.07.2024) Судство, дигитализација, заем од Унгарија – интервју со премиерот Христијан Мицкоски

Дејан Дејан

„Топ тема“ (19.07.2024) Девијантното однесување на младите станува сè позагрижувачко

Дејан Дејан

„Вин-Вин“ (18.07.2024) Државна каса со рекордни приливи, но и поголем дефицит и јавен долг од 68 отсто од БДП

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе