Категорија : Ковид19

Вести Ковид19 Свет

АстраЗенека ги повлекува своите вакцини против коронавирус ширум светот

Дејан Дејан
АстраЗенека соопшти дека иницирала отповикување на вакцините за Ковид-19 ширум светот поради „вишокот достапни ажурирани вакцини“ од пандемијата. Соопштението доаѓа откако фармацевтската компанија доброволно го...
Вести Ковид19 Свет Топ вести

Нема кој да ги контролира авионите на лондонски Гетвик – сите вработени се болни од ковид – откажани стотици летови

Дејан Дејан
Аеродромот Гетвик во Лондон откажа стотици авионски летови, откако меѓу вработените во контролата на летање се рашири ковид. Практично има недостиг од работници поради болеста....
Вести Ковид19 Македонија

Се враќаат маските за Ковид – задолжително ќе мора да се користат во болници и амбуланти

Desk
Нема препорачана изолација за позитивните ама маските повторно се враќаат како задолжителна мерка. Ќе важи само за во болниците и амбулантите. Комисијата за заразни болести...
Вести Ковид19 Свет

СЗО: 90% од светското население има ниво на имунитет на Ковид-19

Дејан Дејан
Светската здравствена организација изрази задоволство од фактот дека Кина релаксираше некои од своите рестрикции воведени во текот на пандемијата коронавирус, оценувајќи дека „многу е значајно...
Вести Ковид19 Македонија

Пандемијата на ковид 19 е пред крај, но последиците остануваат

Дејан Дејан
Со појавата на последната Омикрон варијанта, бројот на хоспитализации значително опадна, но голем број пациенти ги чувствуваат последици од коронавирусот. Првиот човек на Институтот за...
Вести Ковид19 Македонија

Зачестени пост-ковид невролошки и кардиоваскуларни компликации

Дејан Дејан
Зголемен број на постковид пациенти со невролошки и кардиоваскуларни заболувања. Во најголем број случаи невролошките постковид симптоми се јавуваат по еден до шест месеци по...
Вести Ковид19 Македонија

Додека се фрлаат старите вакцини, се преговара за нови – Македонија ги бара најновите засилени дози против Ковид

Desk
Здравствените власти отвориле преговори за нови и засилени анти-Ковид вакцини. Детали не откриваат ниту пак се споменуваат некакви датуми, но од Министерството за здравство го...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе