Категорија : Балкан

Балкан Вести Македонија Свет

Дипломатската потсекретарка на САД Елизабет Ален ќе допатува во Македонија, Србија, БИХ и Косово

Дејан Дејан
Заменик секретарката за дипломатија Елизабет М. Ален ќе допатува во Македонија, Србија, Босна и Херцеговина и Косово во периодот од 12 до 20 мај. Целта...
Балкан Вести

Се утврдуваат фактите и околностите под кои во полицијата починал Д.Д. осомничен за случајот со Данка И.

Дејан Дејан
Секторот за внатрешна контрола на Министерството за внатрешни работи на Србија (МВР) по наредба на Вишото јавно обвинителство започна истрага и прибирање информации, како и...
Балкан Вести Свет

Си Џипинг и Вучиќ потпишаа изјава за стратешко партнерство на земјите

Дејан Дејан
Кинескиот претседател Си Џинпинг и српскиот претседател Вучиќ, денес потпишаа заедничка изјава за продлабочување и подигнување на сеопфатното стратешко партнерство на Кина и Србија. ,,Кога...
Балкан Вести

Меѓународна полициска акција во БиХ поврзана со наркокартелот „Тито и Дино“

Дејан Дејан
Денеска е спроведена меѓународна полициска акција, при што се уапсени повеќе лица, меѓу кои и полициски службеници. Има сомнежи дека акцијата е поврзана со наркокартелот...
Балкан Вести Свет

Партијата на Пленковиќ ХДЗ, повторно победи на изборите

Дејан Дејан
Конзервативната партија ХДЗ, на чело со претседателот Пленковиќ, повторно победи на парламентарните избори во Хрватска. Изборите се одржаа вчера, a Пленковиќ по соопштувањето на првичните...
Балкан Вести Свет

Уапсена претседателката на Антикорупциската комисија во Црна Гора поради сомнежи за злоупотреби со дневници и службени возила

Дејан Дејан
Со лисици на рацете, покриени со палто, Јелена Перовиќ, претседателката на црногорската Агенција за спречување на корупција (тамошна Антикорупциска комисија) беше изнесена од зградата на...
Балкан Вести Свет

Распишани избори во Хрватска за Европскиот парламент на 9 јуни

Дејан Дејан
Претседателот на Хрватска Зоран Милановиќ денеска ги распиша изборите за членови на  Европскиот парламент, кои ќе бидат одржани на 9 јуни. Хрватска во Европскиот парламент...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе