Категорија : Балкан

Балкан Вести

САД со јасен став за ограничената употреба на динарот во Косово

Дејан Дејан
Американскиот Стејт департмент изрази јасен став, но упати и критики поради затворањето на шесте филијали на српската „Банка поштенска штедилница“ на северот на Косово од...
Балкан Вести Македонија Најважни

Нови битки за Преспа: СИРИЗА со осуда за изјавите на Мицкоски, но и со нотирање одговорност за Мицотакис

Дејан Дејан
Ако смета дека е прекршен Преспанскиот договор, нека отвори постапка пред Меѓународниот суд, оцени лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по грчките пораки дека со заклетвата...
Балкан Вести Свет

Властите во Приштина му забранија на поглаварот на Српската православна црква да влезе во Косово

Дејан Дејан
Властите во Приштина му забранија на поглаварот на Српската православна црква, патријархот Порфириј и на седумте епископи кои го придружуваат да влезат во Косово, каде...
Балкан Вести Македонија Свет

Дипломатската потсекретарка на САД Елизабет Ален ќе допатува во Македонија, Србија, БИХ и Косово

Дејан Дејан
Заменик секретарката за дипломатија Елизабет М. Ален ќе допатува во Македонија, Србија, Босна и Херцеговина и Косово во периодот од 12 до 20 мај. Целта...
Балкан Вести

Се утврдуваат фактите и околностите под кои во полицијата починал Д.Д. осомничен за случајот со Данка И.

Дејан Дејан
Секторот за внатрешна контрола на Министерството за внатрешни работи на Србија (МВР) по наредба на Вишото јавно обвинителство започна истрага и прибирање информации, како и...
Балкан Вести Свет

Си Џипинг и Вучиќ потпишаа изјава за стратешко партнерство на земјите

Дејан Дејан
Кинескиот претседател Си Џинпинг и српскиот претседател Вучиќ, денес потпишаа заедничка изјава за продлабочување и подигнување на сеопфатното стратешко партнерство на Кина и Србија. ,,Кога...
Балкан Вести

Меѓународна полициска акција во БиХ поврзана со наркокартелот „Тито и Дино“

Дејан Дејан
Денеска е спроведена меѓународна полициска акција, при што се уапсени повеќе лица, меѓу кои и полициски службеници. Има сомнежи дека акцијата е поврзана со наркокартелот...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе