Категорија : Избори 2024

Вести Избори 2024 Македонија Најважни

“Вреди” ќари мандат од ДПА и “Европскиот фронт”, Јахоски од ДУИ го потврди пратеничкото место, СДСМ и со губење го “стигна” Фронтот на ДУИ

Дејан Дејан
По прегласувањето има само една промена во пратеничките мандати. “Вреди” во 6-тата изборна единица доби 8 мандат односно на ниво на држава сега има 14...
Вести Избори 2024 Македонија Најважни

Од полноќ започнува предизборниот молк за прегласување за парламентарните избори

Дејан Дејан
Од ноќеска на полноќ почнува предизборен молк поради одлуката да се прегласува за парламентарните избори на неколку избирчки места во ИЕ5 и ИЕ6, бидејќи таму...
Вести Избори 2024 Македонија Најважни

ДИК одлучи: Ќе се прегласува на избирачки места во Охрид и Крушево

Дејан Дејан
Државната изборна комисија соопшти дека ќе ги прифати приговорите поднесени од коалицијата „Твоја Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, за три избирачки места од парламентарните избори. Прегласување...
Uncategorized Вести Избори 2024 Македонија Топ вести

Пендаровски повеќе се рекламирал на телевизија, Силјановска Давкова на радио

Сашо Чавдаров
Досегашниот претседател Стево Пендаровски се рекламирал скоро двојно повеќе на телевизија од новата претседателка Гордана Силјановска Давкова пред првиот круг од претседателските избори, покажува извештајот...
Вести Избори 2024 Македонија Свет

Претседателката на ЕК Фон Дер Лајен и со честитка и со потсетување до Силјановска

Дејан Дејан
Претседателката Гордана Силјановска- Давкова освен во Собранието честитки  и забелешки добива од лидери и владини челници од дома и целиот свет. Џејмс О’Брајен државниот секретар...
Вести Избори 2024 Македонија Најважни

Заклетва на Гордана Силјановска Давкова без претседателката да го спомне уставното име- се осврна на улогата на жените во политика

Дејан Дејан
Новиот претседател на Република Северна Македонија Гордана Силјановска Давкова ја даде свечената заклетва со што стана 6-ти по ред шеф на државата од независноста. Силјановска...
Вести Избори 2024 Македонија Најважни

На првиот чекор кон влада на ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди“, ДУИ го откри документот за уставните измени потпишан и од лидерите на „Вреди“

Дејан Дејан
Прв чекор кон нова влада, прва кочница од ДУИ која објави декларација за несоработување со партии противници на уставни измени. Преговарачкиот тим на ВМРО-ДПМНЕ го...
Вести Избори 2024 Македонија Најважни

ФОТО: Силјановска го доби официјалното уверение дека е 6-ти претседател на својот роденден

Дејан Дејан
Гордана Силјановска Давкова денеска го подигна Уверението со кое Државната Изборна комисија констатира дека таа е избрана за нов претседател на Република Северна Македонија. Силјановска...
Вести Избори 2024 Македонија Топ вести

Телма дознава: За 30-тина избирачки места во 5-тата изборна единица ќе има приговори од коалицијата на СДСМ и ЛДП

Дејан Дејан
Во битка за мандатот кој целата изборна ноќ шеташе од СДСМ кон ДУИ и на крај заврши со 4-тиот мандат во ИЕ 5 за бизнисменот...
Вести Избори 2024 Македонија Топ вести

Ахмети со најубедлива победа, Пендаровски со најголем пораз во своето маало

Сашо Чавдаров
Лидерот на ДУИ Али Ахмети остварува најубедлива победа на гласачкото место каде што гласа од сите политички лидери кои ги анализиравме. Претседателот Стево Пендаровски има...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе