Општините од истокот рекордери во искористување на европските пари

Реконструкции на домови за култура, делови од болници, изградба на речни корита се дел од  17-те проекти, коишто македонските и бугарските општини ќе ги реализираат со европски пари. 80 отосто...

Бектеши: Сите можности се отворени во спорот со Хеленик Петролеум

Во Владата ќе разговараме за тужбата од Хеленик Петролеум, ќе избереме адвокатска куќа којашто ќе не претставува и нема да седиме со скрстени раце, туку ќе ги употребиме сите аргументи...

Неправилности за МојДДВ се пријавуваат на 198

– Неиздавање фискални сметки и неможност за нивно скенирање, се најчестите неправилности кои граѓаните ги пријавиле досега на дежурниот број 198 во УЈП во врска со спроведувањето на мерката МојДДВ...

ССК: Прв центар за медијација по европски модел

Во склоп на Сојузот на стопански комори (ССК) почнува да работи првиот Центар за медијација чија цел е преку предавања и обуки да ги запознае, пред сè, бизнисмените за предностите...

Грчки Хеленик на Арбитража во Париз бара од македонската влада 31 милиони долари, плус камати

Грчки Хеленик Петролеум ја тужи земјава за 31 милиони долари, плус камати, или вкупно, износот би можел да се искачи на над 40 милиони долари. Според сознанијата на Телма, компанијата...

Потрошувачите и компаниите своите спорови ќе ги решаваат преку Арбитражен совет

Потрошувачите и компаниите наместо да бидат изложени на судски трошоци – своите спорови ќе ги решаваат преку Арбитражен совет, објавија до Регулаторната комисија за енергетика. По кои правила ќе одлучува...

55 илјади земјоделци ќе добијат меѓу 500-100.000 денари за нафта

55 илјади земјоделци ќе добијат најмалку 500, а најмногу 100, 000 денари парична помош за да купат нафта на бензинските на Макпетрол. Агенцијата за финансика поддршка во земјоделството на јавен...

Прифатени најголем дел од барањата што ги поднесоа искучените од системот за парно греење

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) прифати најголем дел од барањата што ги поднесоа граѓаните исклучени од системот за топлинска енергија во Скопје, посочи денеска претседателот на РКЕ, Марко Бислимовски. -Има...

Комерцијална банка со најповолен потрошувачки кредит на пазарот

Потрошувачки кредит со најповолни услови на пазарот нуди Комерцијална банка АД Скопје. Слушнавте ли за нашите нови каматни стапки? - фиксна каматна стапка во првите две години од 4,9% годишно...

Бензините поскапуваат за 1,5 денари, дизелот за денар

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за 1,5 денари, а дизелот и екстра лесното гориво за денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95...