Макпетрол: По кои критериуми РКЕ ги менува правилата за густината на нафтените деривати?

АД Макпетрол реагира на новите измени и дополнувања од РКЕ на Правилникот за формирање на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт, особено измените кои се однесуваат...

Заев: Третиот пакет економски мерки е на ниво на дебата, конечните одлуки ќе ги донесе Владата

Третиот пакет економски мерки се уште е на ниво на дебата. Јас го најавив, а Владата е таа што конечно ќе ги донесе одлуките и ќе ги соопшти, изјави лидерот...

Возила, бина, пијалоци, апетисани – дел од јавните набавки во корона кризата

Агенцијата за храна набави клипинг услуга од компанија која ќе бира на кои медиуми ќе испраќа соопштенија, но и ќе мониторира кој медиум што ќе објави. А планира да потроши...

Инвестицискиот циклус на „Макпетрол“ АД продолжува- реновирана и модернизирана бензинската станица на влезот во градот Прилеп

„Макпетрол“ АД е компанија која постојано се труди да ги задоволи потребите на своите потрошувачи и да им овозможи квалитетно, сигурно и економично снабдување со нафтени деривати, гас и био...

Во УЈП поднесени се вкупно 23.861 барање од кампании за исплати на субвенции за плати за април и мај

Во УЈП поднесени се вкупно 23861 барање од кампании за исплати на субвенции , за плати за април и мај, како дел од антикризните мерки на Владата поради корона кризата....

Двата аеродрома чекаат дозвола од Владата кога да ги отворат портите

ТАВ Македонија се подготвува за отворање на аеродормите во државава, во исчекување на точен датум и одлука од надлежните институции, кои пак се во координација со меѓународните воздухопловни власти каде...

За кратко време одлука за отворање на угостителските објекти и нова поддршка од државата, најавува Бектеши

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска најави дека Владата за кратко време по препорака на Комисијата за заразни болести и Министерството за здравство ќе донесе одлука за отворање на кафетериите...

НБРМ: Македонската економија годинава ќе падне 3,5 проценти, ако има втор бран уште 2,3 проценти

Пад на Бруто-домашниот производ од 3,5 проценти годинава со ризик тој да биде поголем за уште 2,3 проценти ако има нов бран на здравствената криза и ако странската побарувачка падне...

Еуросупер 95 поскапува за еден, дизелот поевтинува за половина денар

Поскапуваат горивата. Од вечерва на полноќ,  еуросупер 95, поскапува за еден денар, и ќе се продава за 50,5 денари, а еуросупер-98 поскапува за половина денар, и ќе чини 52, 5...

Вкупо 7 илјади компании досега ги искористите владините мерки

Вкупо 7 илјади компании досега ги искористите различните мерки што владата ги донесе за справување со коронакризата. При, тоа само за финансиска помош од 14.500 денари за два дена аплицирале...