Макам-транс: Наместо зголемена акциза да се воведе прогресивен данок на доход

Асоцијацијата на превозници Макам-транс бара укинување на Уредбата за зголемување на акцизата за три денари и воведување прогресивен данок на доход за сите стопански и нестопански дејности. Макам-транс предлага 0,5...

ФИТР: Два јавни повика во тек со 4,5 милиони евра ќе се наменат за почеток на економско заздравување на државата

Фондот за иновации и технолошки развој донесе одлука да овозможи прилагодување на веќе доставените инвестициски планови, во рамките на два тековни јавни повика објавени пред кризата, кон новонастанатите услови на...

Владата се премисли, ги скрати, па ги врати надоместоците на плата за сите административци

Се побунија пожарникарите, наставниците – а добија сите. Владата вчера ја измени Уредбата, па така наместо да им ги скрати надоместоците на сите вработени во јавен сектор, сега се премисли....

ССМ ја избра Макпетрол за најдобра компанија неделава

Сојузот на синдикати на Македонија за оваа недела го избра Макпетрол за најдобра компанија која се грижи за вработените во пандемијата. Ова е примерот кој треба да се се следи,...

Вториот пакет бескаматни кредити преку Развојната банка без ограничување на дејностите

Вториот пакет бескаматни кредити преку Развојната од веќе од среда ќе им биде достапен на микро, малите и средни компании. Во овој пакет нема ограничување на дејностите кои може да...

Ангеловска: Најдоцна за три недели – ќе бидат обелоденети анализите за злоупотребите со екстралесното гориво

Најдоцна за три недели – ќе бидат обелоденети анализите што Министерството за финансии, Министерството за економија и Цраинската Управа ги прават за злоупотребите со екстралесното гориво – соопшти министерката за...

70 проценти од граѓаните ги одложиле кредитите за шест месеци

Одлучиле да ги одложат ратите за кредитите за половина година, и по цена да плаќаат дополнителни камати. 70 проценти од граѓаните ги одложиле ратите, а само 30 одлучиле да ги...

Априлските пензии на картички ќе „легнат“ утре, пензионерите од шалтер ќе ги подигаат во четири групи

Априлската пензија ќе почне да се исплатува од утре за пензионерите кои користат платежни картички, а пензионерите кои ја подигаат од шалтер во банка ќе бидат распределни во четири групи....

Бислимоски: Има реални злоупотреби со екстралесното гориво

Има реални злупотреби со екстралесното гориво или таканаречаната црвена нафта – а надлежните институции треба посериозно да се справат со овој проблем, вели во интервју за Топ тема претседателот на...

20 милиони литри црвена нафта се точи додека е забранета за употреба – буџетот губи 240 милиони денари

Од 15 април до 15 октомври кога е законски забранета употребата на екстралесното гориво,лани во земјава се продале 20 милиони литри или 40 проценти од целата годишна продажба на ова...