Топлификација поднесе тужба и кривична за Те-То

Топлификација ја тужи Те-То. Компанијата поднесе кривична пријава за злоупотреба на службена положба и оштетување на доверители. Според Топлификација раководството на Те-Tо поднело барање за стечај и донело одлука за...

ВМРО-ДПМНЕ со големи економски ветувања, екпертите велат – треба да се знае од каде се парите за тоа

Жестоки критики за учинокот на актуелната Влада, но и големи економски ветувања за граѓаните ако тие ја преземат власта. На првиот голем митинг на опозициската ВМРО-ДПМНЕ лидерот Христијан Мицкоски најави...

Благодарение на топлата зима, пониски сметки за парно

БЕГ - Снабдување со топлина на повеќе од половина од потрошувачите или 62 проценти, ќе им испрати пониски или еднакви порамнителни сметки со авансните, соопштуваат од компанијата. Висината на порамнителните...

Патот од Неготино до Демир Капија готов до средината на јуни

До средината на јуни се очекува да биде пуштен патот од Неготино до Демир Капија, а кон почетокот или крајот на август обратната делница од Демир Капија до Неготино. Директорот...

Неизвесен откупот на житните култури

Почнува жетвата на житните култури, од понеделник ќе се жнее јачменот, а земјоделците се уште официјално не знаат по која цена ќе им се откупува. Најавената цена од шест денари...

Има иднина за Еурокомпозит и Колска, тврди Анѓушев

Има интерес кај инвеститорите за прилепски Еурокомпозит и велешка Колска. Вицепремиерот Анѓушев е оптимист дека со приватизацијата ќе се решат проблемите на овие две компании со долгогодишни финансиски тешкотии, вели...

Почна изградбата на експресниот пат Штип – Радовиш

Стартуваше изградбата на правта фаза од експресниот пат Штип - Радовиш во должина од 23,5 километри. Инвестицијата од 27 милиони евра ќе обезбеди брз проток на патници, но и на...

Владата не ги прифаќа барањата на текстилците

Владата не ги прифаќа  барањата на работодавачите од текстилната индустрија за поголеми бенефиции. Недозволиво е вели министерката Мила Царовска да се бара 50% од придонесите за вработените да бидат на...

Канада ќе воведе царина за американски стоки

Канада ќе воведе казнени царини во вредност од 16,6 милијарди долари за увоз на редица стоки од САД како одговор на вчерашната одлука на САД за воведување 25 отсто царини...

Текстилниот кластер бара да се врати нормираниот учинок

Работодавачите од текстилниот кластер бараат да им се субвенционираат 50 % од придонесите за вработените, да се врати нормираниот учинок и да им се амортизира делот од замрзнатиот курс на...