Бертолини: Потрошувачите добро ќе ги заштитите само ако ги зајакнете инспекциите

Владата крои нов Закон за заштита на потрошувачите по теркот на европските стандарди, но од Европа предупредуваат дека регулативата не е доволна ако не се обезбеди доволно кадар во инспекторатите...

Државата нема да се откаже од заработувачката за граѓаните да возат на поевтини горива

Државата нема намера да се откаже од екстра заработувачка од акцизата при формирањето на цените на нафтените деривати, што би овозможило потрошувачите да возат на поевтино гориво. Откако најголемиот дистрибутер...

РКЕ првпат ќе ја одреди цената на горивата по новата методологија

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) веќе ја усвои новата методологија за пресметка на цените на нафтата и нафтените деривати и почнувајќи од денеска секој понеделник според неа ќе ги одредува...

РКЕ: Одземање на лиценцата на БЕГ е можно само ако има судска разрешница

По аферата која ја обелодени МВР и поднесените кривични пријави за тројца поранешни и една сегашна членка на Регулаторната комисија за енергетика, дека незаконски издавале лиценци на Балкан енерџи груп...

ЕЛЕМ ја подготвува продажбата на Попова Шапка, Владата веќе бара потенцијални инвеститори

По неколкуте катастрофални сезони и неисплатливи инвестиции ЕЛЕМ, на барање на Владата, работи на физибилити студија за ски центарот Попова Шапка во која ќе бидат презентирани техничката, правната и финансиската...

Бизнисот бара намалување на парафискалните давачки

Владата да се ангажира на намалување на сивата економија, и да се намалат парафискалните, скриени давачки кои ги плаќаат стопанствениците, и за нив претставуваат голем товар во работењето. На традиционалниот...

Советникот пратен од Меркел ни порача реформите да не останат само на хартија, а законите да се почитуваат

По три месеци откако пратен и платен директно од канцеларката Меркел ја подучува  Владата како да ја подобри економијата, германскиот советник Валтер Дефа со отворен став  – пофалби но и...

При утврдување на цените на горивата, Регулаторна нема да има слух за трговците

Регулаторната комисија за енергетика нема да има слух и ќе ги одбие барањата на трговците, кои се однесуваат на висината на маржата и на транспортните трошоци, кога ќе ја крои...

Исклучените од парно што добиле сметки за април, да не ги плаќаат, а ако барањата не им ги прифати БЕГ, да поднесат претставки до Регулаторна

Исклучените од системот на парно греење што добиле сметки за април да не ги плаќаат, бидејќи тие ќе бидат сторнирани, потврди денеска првиот човек на Регулаторната комисија за енергетика, Марко...

Расте цената на нафтата на светските берзи, тоа и кај нас ги поскапува горивата

Расте цената на нафтата на светските берзи. Значаен пораст е забележан во последните неколку дена, а цената на брент нафтата стигна до близу 73 долари за барел. Причината за растот...