Новиот тарифник ќе ги намали наградите на извршителите

Ќе паѓаат  наградите на извршителите. Министерството за правда е при крај со Тарифникот, кој  многу наскоро треба да биде донесен, дознава Телма. Од правда потврдуваат дека новото решение  се прави...

Гувернерката на Народната банка и министерката за финансии на Форумот на Централна и Источна Европа на „Еуромани“

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска и министерката за финансии, Нина Ангеловска ќе учествуваат на еден од водечките традиционални настани од областа на финансиите – Форумот на Централна и Источна...

30 конфекции од источниот регион манипулирале со исплатата на К-15

Продолжуваат манипулациите со исплата на регресот за годишен одмор или познат како К-15. Невладината Гласен Текстилец има пријави  за околу 30-тина конфекции од Штип, Крива Паланка, Делчево, Ресен, Пробиштип и...

Кочовска обвинува за опструкции, Ангеловска тврди лажна вест е забраната за комуниација

Кочоска на 8-ми спрат, Ангеловска еден спрат погоре, на 9-ти, едната еден час порано од другата, денеска ја продолжија отворената војна во финансии, која почна вчера на првиот работен ден...

Ангеловска: Парите не се исплатени на „Макпетрол“, туку се префрлени на посебна сметка на МЕР

Владата во декември префрлила 2 милијарди денари на посебна сметка на македонски енергетски ресурси за конечно да се затвори деценискиот спор со „Макпетрол“ околу сопственоста на гасоводот - тврди министерката...

Пуштен во употреба “Турски тек”

Официјално пуштен е во употреба гасоводот „Турски тек“ кој на руската енергетска компанија „Газпром“ ќе и носи околу 500 милиони американски долари годишно. На отворањето на гасоводот во Истанбул, рускиот...

МЗШВ: Откупот на тутунот се одвива непречено

Откупот на тутунот се одвива непречено на сите откупни пунктови во земјава. Според податоците од Државниот инспекторат за земјоделство досега се откупени над 19 милиони килограми тутун по просечна цена...

Официјално пуштање во употреба на „Турски тек“

Со свечена церемонија денеска во Истанбул ќе биде отворен гасоводот „Турски тек“, кој ќе го транспортира рускиот гас во Турција и преку Турција во Европа, јави агенцијата Анадолија. На церемонијата...

Ангеловска:Преку низа мерки работиме на сузбивање на сивата економија, ова го поздрави и ММФ

Преку низа мерки се работи на сузбивање на сивата економија во земјава. Ова го увиде и поздрави и Меѓународниот монетарен фонд. Министерството за финансии работи на акциски план и јакнење...

До 15 јануари регистрација и дерегистрација на ДДВ обврзници

До 15 јанаури сите правни и физички лица кои минатата година имале промет под два милиони денари, а се регистрирани како ДДВ обврзници, ќе имаат можност да се дерегистрираат од...