Царовска: Нема да се менува старосната граница за пензионирање

Нема да се покачува старосната граница за заминување во пензија. Иако сеуште траат проценките и анализите на домашните и експертите од Светска банка за подобрување на состојбата во Фондот за...

Македонија го враќа стариот правилник за увоз на српско брашно

Македонија попушти за српското брашно, на сила ќе се врати стариот правилник за контролните маркички, но тоа ќе биде привремено решение и допрва ќе се прецизира од кога ќе почне...

ВМРО обвинува за криминал во ЕЛЕМ

Опозициската ВМРО ДПМНЕ обвинува дека е направен милионски криминал со тендерот за ископ на јаглен за потребите на РЕК Битола. Според нив АД ЕЛЕМ го раскинала договорот со фирмата Трансмет...

Ѓорчев-Анѓушев за Фени

Бројни критики за економската политика упати опозицијата на интерпелацијата на владата. Пратеникот Влатко Ѓорчев рече дека не се испорачуваат никакви резултати, не е отворена ниту една фабрика ниту пак се...

Прогресивниот данок доби зелено светло од Светска банка, за прагот се потребни анализи

Зелено светло од Светска банка за прогресивното оданочување со кое Владата планира да стартува од идната година. Порачаа дека Министерството за финансии со оваа реформа се движи во исправна насока,...

Климкин: Украина ќе го почитува решението на судот за Казандол

Украина ќе го почитува решението на судот во однос на едностраното раскинување на договорот за Казандол, истакна денеска украинскиот министер за надворешни работи Павло Климкин кој е во дводневна посета на Македонија,...

Светска банка со позитивни прогнози за Македонија

Светска банка гледа позитивен тренд во регионот на Западен Балкан и има позитивни прогнози за економскиот раст во Македонија во блиска иднина. Ова беше истакнато на денешната презентација на Редовниот...

Во Македонија не се увезени турски домати со спорна декларација

Во Македонија не се увезени небезбедни домати за здравјето на граѓаните, тврди Агенцијата за храна и ветеринарство, откако соседна Србија се крена на нозе по појавата во медиумите на слика...

Челичната индустрија под закана на мерките на САД и ЕУ

Челичната индустрија е под сериозна закана од мерките што ги воведоа САД и ЕУ за ограничен увоз на челик од трети земји и за извоз на старо железо. Производителите бараат...

Прогресивниот данок ќе донесе до 40 милиони евра плус во буџетот, велат експертите

Државата ќе инкасира меѓу 30 и 40 милиони евра годишно повеќе пари во буџетот, со воведување на прогресивното оданочување, доколку втората стапка се утврди на 18 отсто, а прагот над...