Потпишан регионалниот договор за намалување на цените во роаминг

Министрите задолжени за дигитализација од земјите од Западен Балкан го потпишаа  регионалниот Договор за намалување на цените во роаминг, кој  на сила треба да стапи најдоцна до средината 2021та година,...

Беџети: Јавните претпријатија и општините уште неконтролирано трошат јавни пари

Критики и за оваа власт како се трошат јавните пари. Академик Беџети предупредува дека се уште има буџетски корисници кои со државните средства се однесуваат крајно нерационално, државата врз нив...

Бизнис форум: Надминување на проблемот со трговските марки и поефикасен транспорт во Солунското пристаниште

Надминување на проблемот со трговските марки и обезбедување поевтин и побрз транспорт со целосно користење на капацитетот на солунското пристаниште, се дел од барањата што ги испорачаа македонските и грчките...

Светската банка: Македонија бележи најниска продуктивност во однос на земјите од регионот

Македонија бележи најниска продуктивност во однос на земјите од регионот. Невработеноста се намалува, но половина од работоспособното население со години е неактивно, оценува Светската банка. Според неа, зголемувањето на минималната...

Кога државата ги зголемува даноците, фирмите да знаат половина година претходно

И најголемата домашна комора со барање до власта – сите даночни промени, особено зголемувања на даноците, да се усвојуваат и објавуваат најдоцна до 30 јуни во тековната година, а да...

Ќе се менуваат парите Народна банка со тендер за нови десетденарки

Народна банка распиша тендер за изработка на банкноти од полимер со апоенска вредност од 10 денари. Тендерот е за набавка на 20 милиони десетденарки, а во тендерската документција е наведено дека...

Со маѓународна потерница се бара поранешниот директор на ФЕНИ, Миракхмедов

Министерството за внатрешни работи распиша меѓународна потерница за поранешниот директор на „Фени индустри“ Јусуф Миракхмедов, кој е осомничен во истрага за сторени кривични дела Перење пари и други приноси од казниво...

Македонските граѓани преку интернет потрошиле 133,7 милиони евра

Македонските граѓани лани потрошиле 133,7 милиони евра онлајн и што е за 23,8 милиони евра или 17,8 отсто повеќе во однос на претходната година.  Повеќе се купувало од странски веб...

И покрај профитите, банките уште тешко даваат кредити на малите фирми, тие пак ќе земаат од странска помош

И покрај тоа што нашите банки имаат високи профити, малите и средни фирми се уште тешко доаѓаат до кредити и тие се скапи, укажува Европската унија, откако направила студии и...

Владата се крена на нозе – на итен состанок со Германците, тие ги ублажија ставовите

Владата се крена на нозе по лошите оценки од германскиот бизнис или буквално нула задоволни. Вицепремиерот Анѓушев засилен со министрите Тевдовски и Бектеши и директорот на ТИРЗ, Младеновски, утрово на...