Субвенциите не стигнуваат до рацете на вистинските земјоделци

Субвенциите не стигнуваат до рацете на вистинските земјоделци, и го немаат ефектот што се очекуваше. Според струмичките производители, милиони евра се слеваат во аграрот повеќе од една деценија, а земјоделците...

Електричното Фиќо, пример за соработка меѓу проект финансиран од ФИТР и странски инвеститор

Презентацијата на првиот македонски електричен автомобил создаден од ББ Класик карс е пример за одлична соработка помеѓу проект што е финансиран од Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) и...

Повеќе од половина од институциите уште преговараат во четири очи

Јавните набавки преку кои државата годишно троши по околу 700 милиони евра и натаму се далеку од транспарентни и отчетни. Повеќе од половина од институциите ја користеле постапката со преговарање...

Половина од фирмите сметаат дека власта недоволно се бори со сивата економија

Дури половината од компаниите во земјава сметаат дека борбата на власта со сивата економија е недоволна, а 32 проценти рекле дека таа е сосема незадоволителна. Најновото истражување на четирите комори...

Пазарџиите лути, во среда ќе се знае дали ќе има штрајк, законот ќе оди пред Уставен суд

Незадоволството на пазарџиите може да кулминира со нов генерален штрајк на ниво на цела држава. По меѓусебните разговори закупците во среда ќе соопштат дали и кога ќе повикаат на масовни...

Земјоделците против урбанизација на земјиштето

Квалитетното земјоделско земјиште да не се урбанизира и продава за градежни парцели, порачуваат земјоделските здруженија. Индустријализацијата на најплодната земја може да се врати како бумеранг за неколку децении вели Ристо...

Пазарџиите се подготвуваат за нови протести

Пазарџиите се подготвуваат за нови протести, дознава Телма. Вечерва и утре треба да се одржат состаноци меѓу поголем број закупци на тезги, по што не е исклучено да се организира...

Жителите на Иловица и Штука на средба со Заев- рудникот не треба да биде отворен

Жителите на Иловица и Штука синоќа му ги кажаа на премиерот Заев своите ставови за рудникот. Повеќе од три часа траеше расправата на која се изнесуваа мислења околу отворањето на...

Постигната согласност за продолжување со изградбата на „Северен поток 2“

Европските амбасадори постигнаа согласност за продолжување на изградбата на гасоводот „Северен поток 2“, но со поригорозни правила. 1225 километарскиот гасовод од Уст Луга во Русија, преку Балтичкото море до Греисвалд...

Лозарите ќе ги добијат парите до крајот на март, државата потоа ќе наплати од винариите

До крајот на март се очекува лозарите на кои неколку винарии им должат пари за периодот од август 2014 до ноември 2016, да го добијат обесштетувањето од државата. Средствата од...